Na kole kolem Gdaňsku

září 2022

Když jsem přemýšlel, kam letos vyrazit na dovolenou, zvolil jsem lokalitu, která mě už dlouho lákala k prozkoumání – místa kolem polského Gdańsku, Viselskou a Helskou kosu. Místo tak bylo jasné. Druhou věcí, co jsem musel vyřešit, byla doprava. Chce se mi jet samotnému autem? Chvíli jsem i hledal možnosti veřejné dopravy kolem Gdańsku, ale pak to přišlo - mám přece kolo! Postupně se mi v hlavě začal rodit plán, jak s kolem za dva týdny projet sever Polska kolem Gdańsku.

V září jsem za 12 dní projel 12 měst, viděl spoustu zajímavých míst, nocoval na devíti různých místech a na kole ujel 456 km. Jel jsem sám a vše si vezl v tašce na nosiči. Vzhledem k tomu, že jsem do malé tašky dostal oblečení jen na 3 dny, musel jsem s sebou vézt i malou lahvičku pracího prášku a průběžně si prát. Trasy jsem měl dopředu dopodrobna naplánované, ale jak to bývá, vždycky se po cestě najdou další zajímavosti, kvůli kterým stojí za to odbočit jinam.

Na sever jsem se s kolem dostal přímým vlakem, který jednou denně vyráží z Vídně a jeho cílem je Gdynia. Já jsem využil trasu Břeclav-Malbork a nazpátek Gdańsk-Hodonín. Obě cesty trvaly přibližně 11 hodin.

Více v článku na mém blogu